• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos, kaip ir daugelio kitų Vakarų šalių, visuomenės senėja. Jose gimsta vis mažiau vaikų, tad darbingo amžiaus žmonių skaičius traukiasi, o vis daugiau gyventojų, sulaukusių pensinio amžiaus, toliau dirba.

Lietuvos, kaip ir daugelio kitų Vakarų šalių, visuomenės senėja. Jose gimsta vis mažiau vaikų, tad darbingo amžiaus žmonių skaičius traukiasi, o vis daugiau gyventojų, sulaukusių pensinio amžiaus, toliau dirba.

REKLAMA

Kita vertus, daugėja ir tų, kurie dėl įvairių priežasčių išeina į pensiją net nesulaukę pensinio amžiaus. Jie priversti tenkintis kur kas mažesnėmis išankstinėmis pensijomis nei tie, kurie išdirba iki pensinio amžiaus.

Išankstinė pensija padidėjo 71 proc.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu išankstinę senatvės pensiją gauna 7,9 tūkst. gyventojų. Tai yra 75 proc. daugiau, nei 2020 m., kai tokią pensiją gavo 4,5 tūkst. gyventojų.

Beje, įprastų senatvės pensijų gavėjų skaičius per šį laiką padaugėjo nuo 611 tūkst. iki 614 tūkst.

Gerokai padaugėjo ir dirbančių pensininkų. Jeigu prieš 4 metus jų buvo beveik 69 tūkst., tai šiemet – beveik 78 tūkst.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vidutinė išankstinė senatvės pensija siekia 477 eurus. Tai 198 eurais arba beveik 71 proc. daugiau nei prieš 4 metus, kai vidutinė išankstinė pensija tesiekė 279 eurus.

REKLAMA

Per tokį patį laikotarpį vidutinė įprasta senatvės pensija padidėjo nuo arba 218 eurų arba 58 proc. – nuo 377 eurų iki 595 eurų. Kitais metais vidutinė pensija turėtų padidėti dar dešimtadaliu.

REKLAMA
REKLAMA

Tikėtina, kad išankstinės pensijos gavėjų padaugėjo ir išankstinės pensijos augo labiau dėl to, kad nuo 2021 m. kiek pasikeitė jų skaičiavimo tvarka.

Jeigu anksčiau už kiekvieną mėnesį nesulaukus pensinio amžiaus išankstinė pensija buvo mažinama visiems, tai po pakeitimo tik tiems, kas neturi reikiamo stažo.

Taigi, tikėtina, kad į išankstinę pensiją išėjo daugiau gyventojų, turinčių didelį pensijų stažą.

Kam skiriama išankstinė pensija

„Sodra“ primena, kad išankstinė senatvės pensija gali būti skiriama tada, kai iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet pensinis amžius vyrams yra 64 metai ir 8 mėnesiai, o moterims – 64 metai ir 4 mėnesiai. Taigi, norint gauti išankstinę pensiją, reikia būti gerokai perkopus 59 metus.

Dar vienas reikalavimas išankstinei pensijai – turėti būtinąjį stažą. Šiemet tai yra 33,5 metų.

Išankstinė pensija skiriama tik tiems, kas negauna kitų periodinių išmokų ir pajamų, nedirba, negauna jokių darbinių ar kitų draudžiamųjų pajamų, nėra ūkininkai ar jų partneriai.

REKLAMA

Išimtis taikoma, jei turite bent pusę būtinojo stažo senatvės pensijai ir atitinkate bent vieną iš šių sąlygų: 

  • Esate motina, pagimdžiusi ir išauginusi iki 8-erių metų 5 ir daugiau vaikų.
  • Ne mažiau kaip 15 metų slaugėte namuose savo vaikus su negalia ar vaikus, netekusius 60 proc. ir daugiau dalyvumo.
  • Ne mažiau kaip 15 metų slaugėte namuose asmenis su negalia, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

Išankstinės pensijos mažinimas

Visos išankstinės senatvės pensijos (nepriklausomai nuo to, kiek asmuo turi stažo bei kuriam laikotarpiui paskirta pensija) nuo 2021-01-01 mažinamos po 0,32 proc. už kiekvieną mėnesį.

REKLAMA

Senatvės pensijos asmenims, gavusiems išankstinės senatvės pensijas, nuo 2021-01-01 taip pat mažinamos po 0,32 proc. už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.

Paprastai kalbant, jeigu išankstinė pensija mokama 10 mėnesių iki žmogui sueis pensinis amžius, išankstinė pensija bus 3,2 proc. mažesnė už tą pensiją, kurią jis gautų sulaukęs pensinio amžiaus.

Ši nuostata netaikoma asmenims, kurie išankstinę senatvės pensiją gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jų stažas, apskaičiuotas skiriant išankstinę senatvės pensiją, buvo ne mažesnis kaip 40 ir 9 mėn. Šių pensijų dydis nuo 2021-01-01 nėra mažinamas dėl išankstinės senatvės pensijos gavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iki 2020-12-31 buvo taikomas mažinimas po 0,4 proc. už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, o sukakus senatvės pensijos amžių – už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.

Nuo 2021-01-01 sukakus senatvės pensijos amžių senatvės pensijos dydis nėra mažinamas, jeigu išankstinę senatvės pensiją asmuo gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jo stažas, skiriant išankstinę senatvės pensiją, yra ne mažesnis kaip 40 m. 9 mėn. šiemet ir 41 m. kitąmet.

Neįgalumo išmoka 325 euro. Už šildymą žiemą išeina 100 eurų. Dar 25 eurai už elektra. Lieka 200 eurai. Kaip gyventi? Ką rengtis? ką valgyti? Visą mėnesį. O seimo nariai gaudami 3000 eurų. Vos, vos galą suduria. Ir dar sako skaičius 0 neturi reikšmės. Oj dar kaip turi...
Is geroves valstybes baigia isbegt darbingas jaunimas, tuoj liks tik pensininkai.
Bet kokio dydžio išmokas gauna tamsiaodžiai atvykėliai ,jiems ir nemokamas gydymas , ir dar dau visokių privilegijų, nesiruošia jie nei dirbti, nei integruotis,tik didžiuliu greičiu dauginasi. Apie tokio dydžio pensijas ar invalidumo išmokas mūsų tautiečiams tik pasvajoti, o juk didžioji dalis žmonių turi apie 40 metų darbo stažą ir daugiau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų